Štramberské uši od Hezounů 5ks v krabičce

9401
Neohodnoceno

Štramberské uši od Hezounů 5ks v balení 67g.


  • 40 Kč bez DPH
  • Můžete ho mít zítra doma!
46 Kč
Kategorie: Cukrovinky
 

Dva druhy uší není ucho jako ucho. Místní je totiž vyrábějí ve dvou základních verzích: jedny jsou válené a druhé lité.

 

Jsou dva základní recepty – jedny uši se válí, druhé lijí. Válené uši obsahují med, který činí těsto tužším a tedy vhodným pro vyválení tenkých placek a jejich následné upečení a srolování. Do litých uší se med nedává, jen cukr. Těsto je pak řídké a dá se nalít na plotnu.

Ve Štramberku byste ale marně hledali jednotný recept. Co rodina, to jiná verze. Kromě toho, že je každý majitel přesvědčen o pravosti toho svého, také jej přísně střeží a předává z generace na generaci.

Tajný recept

Například František Šubrt našel rodinný recept na půdě své staré dřevěnky. Když ji vyklízel, objevil ve starém vojenském kufru balík starých not a mezi nimi recept. Byl ale zvláštní, ve čtyřech jazykových verzích. První byla z roku 1720, rozluštil až tu poslední, česky psanou, v místním nářečí. A byl to právě recept na válené uši.

Jeho kompletní znění nechce pan Šubrt prozradit nikomu. Jasné ale je, že se do něj dává režná chlebová mouka, grahamová mouka, med, cukr, vajíčka, citronová kůra, badyán, pepř, hřebíček, anýz, kardamom, muškátový oříšek, nové koření, trocha rodinného tajemství a hlavně hodně lásky.